Dişlerimiz yemek yememize, konuşmamıza ve güzel görünmemize yardımcı olabilirler. Fakat ihmal edildiklerinde bu yararlardan çok daha önemli zararlar oluşabilir.

Dişler ve vücudun diğer organları gibi hastalanırlar, yani çürürler. Çürümüş bir diş, bakteri kaynağıdır. Bu bakteriler damar yoluyla, tüm vücuda yayılarak kalp, böbrek ve göz yetmezliklerine nede olabilir. Yediğimiz gıdalarla mideye ulaşıp, burada hastalıklara yol açabilir. Vücuttaki halsizlik, ateş ve eklem ağrılarında da ağız sağlığını kontrol ettirmekte fayda vardır. Kalp ile ilgili geçirilmiş anjio bile herhangi bir müdahelede ve kalp romatizmasında hastanın hayati riski olabilir.

Hamilelerinde bu konuya özen göstermeleri gerekiyor. Eğer planlanmış bir hamilelik ise, önceden tüm ağız bakımı ve tedavisi önceden bitirilmelidir. Planlanmamış ise bir diş hekimine gidip yardım alınmalıdır. Çünkü ağızdaki iltihaplar diş eti hastalıkları ve çürükler, erken doğum veya düşük riskine neden olabilir. Genel sağlığımızı bu kadar etkileyen ağız sağlığımızın üzerinde daha çok durmalıyız. Diş hekimine düzenli aralıklarla muayene olursanız, yeni oluşmaya başlayan bir problemi erken yakalamış olursunuz. Hem de tüm bedeninizi korumuş olursunuz. Bu yazıyı okuduysanız, dentalform diş hekimlerinden randevunuzu alınız ve bu hafta görüşelim. Kontrollerinizi yapalım.

Biz diş hekimleri genellikle muayeneye gelen hastalarımızdan herhangi bir ücret talep etmiyoruz. Bu nedenle rutin kontrollerin sizin bir maaliyeti yok. Lütfen bunu değerlendirip, durumunuzu öğreniniz. Düzenli kontroller ve tedavilere gelen ebeveynleri, çocukları da bilinçlendirdiklerinden dolayı aileler çocukları ile birlikte muayene olup, onlara örnek olmalıdır. Çünkü bazı alışkanlıklar küçük yaşta edinilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here